همه چیز راجع به حقوق سال ۱۳۹۸

حقوق سال 1398

در جلسه مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ شورای عالی کار در اجرای ماده ۴۱ قانون کار در ارتباط با تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹۸ موارد زیر به اجماع و اتفاق آرا به تصویب رسید.

از اول سال ۱۳۹۸ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۵۰۵,۶۲۷ ریال (پانصد و پنج هزار و ششصد و بیست و هفت ریال) تعیین می‌گردد. همچنین از اول سال ۱۳۹۸ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۱۳ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۸۷,۰۴۹ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۷ افزایش می‌یابد.

به کارگرانی که در سال ۱۳۹۸ دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۲۳,۳۳۳ ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

بر اساس مصوبه مورخ ۲۷/‏۱۲/‏۱۳۹۷  شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت محوری و بهره مندی تمامی کارگران و در نتیجه رضایتمندی کارگران با سابقه، از ابتدای سال ۱۳۹۸ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

بر اساس مصوبه مورخ ۲۱/‏۰۷/‏۱۳۸۷  شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران، اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال ۱۳۹۸ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متأهل یا مجرد) ماهانه مبلغ ۱,۹۰۰,۰۰۰ ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

خلاصه حداقل حقوق و مزایای سال ۱۳۹۸

حداقل حقوق روزانه : ۵۰۵٫۶۲۷ ریال

حداقل حقوق ماهانه : ۱۵٫۱۶۸٫۸۲۲ ریال

حق اولاد به ازای هر فرزند : ۱٫۵۱۶٫۸۸۲ ریال

پایه سنوات ماهانه : ۷۰۰٫۰۰۰ ریال

حق بن کارگری : ۱٫۹۰۰٫۰۰۰ ریال

حق مسکن : ۴۰۰٫۰۰۰ ریال(در حال حاضر افزایش حق مسکن به مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال تصویب نشده است)

سایر سطوح دستمزدی نیز افزایش ۱۳ درصدی + ۲٫۶۱۱٫۱۸۰ ریال می باشد.

نکته مهم : حداقل حقوق سال ۹۷ را می توان همانند سایر سطوح نیز بدست آورد.یعنی عدد حداقل حقوق سال ۱۳۹۷ که مبلغ ۱۱٫۱۱۲٫۶۹۰ ریال می باشد را ۱۳ درصد افزایش داد و با عدد ۲٫۶۱۱٫۱۸۰ ریال جمع نمود.

عیدی سال ۱۳۹۸

میزان عیدی سال ۱۳۹۸ همانند سال های قبل به صورت ۲ برابر حقوق پایه به  شرطی که از یه برابر حداقل حقوق تجاوز نکند تعیین می شود.

حداقل عیدی : ۳۰٫۳۳۷٫۶۴۴ ریال

حداکثر عیدی : ۴۵٫۵۰۶٫۴۶۶ ریال

معافیت مالیات حقوق سال ۱۳۹۸

سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده(۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۴ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۸ سالانه مبلغ سیصد و سی میلیون (۳۳۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.( ماهانه ۲۷٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال)

حقوق مشمول مالیات تا ۲۷٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال معاف از مالیات می باشد.

مازاد تا ۱٫۵ برابر سقف معافیت مالیاتی مشمول ۱۰ درصد مالیات می باشد.(یعنی از ۲۷٫۵۰۰٫۰۰۱ ریال تا ۴۱٫۲۵۰٫۰۰۰ ریال مشمول ۱۰ درصد مالیات می باشد.)

نسب به مازاد ۱٫۵ برابر تا ۲٫۵ برابر سقف معافیت مالیاتی مشمول ۱۵ درصد مالیات می باشد.(یعنی از ۴۱٫۲۵۰٫۰۰۱ ریال تا ۶۸٫۷۵۰٫۰۰۰ ریال مشمول ۱۵ درصد مالیات می باشد.)

نسب به مازاد ۲٫۵ برابر تا ۴ برابر سقف معافیت مالیاتی مشمول ۲۰ درصد مالیات می باشد.(یعنی از ۶۸٫۷۵۰٫۰۰۱ ریال تا ۱۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال مشمول ۲۰ درصد مالیات می باشد.)

نسب به مازاد ۴ برابر تا ۶ برابر سقف معافیت مالیاتی مشمول ۲۵ درصد مالیات می باشد.(یعنی از ۱۱۰٫۰۰۰٫۰۰۱ ریال تا ۱۶۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال مشمول ۲۵ درصد مالیات می باشد.)

نسب به مازاد ۶ برابر سقف معافیت مالیاتی مشمول ۳۵ درصد مالیات می باشد.(یعنی بالاتر از ۱۶۵٫۰۰۰٫۰۰۱  ریال مشمول ۳۵ درصد مالیات می باشد.)

/a> /a>

مرتضی تقیانی

دانشجوی سابق دانشگاه پیام نور واحد شهر جدید پردیس(1390-1393) فعال در حوزه حسابداری صنعتی و بازرگانی مدیر و برنامه نویس وبسایت "آموزشگاه حسابداری"

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. ۱۳۹۸/۰۱/۱۷

    […] نمونه نامه درخواست افزایش حقوق […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com